
Наукова кар’єра: Критичний вибір для Європи
Асоціація CESAER ( Conference of European Schools for Advanced Engineering Education and Research – Конференція європейських шкіл передової інженерної освіти та досліджень) опублікувала звіт «Дослідницькі кар’єри: Критичний вибір для Європи». Поєднуючи аналіз результатів опитування 24 університетів на основі даних з експертними оцінками, в тому числі Надії Коновалової з КПІ ім. Ігоря Сікорського, звіт підкреслює необхідність стабільних і перспективних дослідницьких шляхів для протидії «відтоку мізків» з континенту та розвитку динамічної академічної екосистеми.
Презентуючи результати дослідження, лідери CESAER наголосили на необхідності термінових реформ для молодих європейських дослідників, які часто стикаються з нестабільними перспективами працевлаштування. Вони закликали до запуску в 2025 році запропонованої ініціативи «Обирай Європу» – програми, натхненної непересічною спадщиною Марії Склодовської-Кюрі. Усуваючи прогалини у фінансуванні, оптимізуючи кар’єрні шляхи та модернізуючи систему зайнятості, CESAER виступає за конкурентну перевагу в утриманні талантів.
За словами Орли Філі, президента CESAER та президента Університетського коледжу Дубліна, асоціація прагне виступати за стабільну та винагороджувальну кар’єру в галузі досліджень, гарантуючи, що Європа залишається магнітом для найяскравіших умів світу.
Мануель Хейтор, посланник CESAER з питань наукової кар’єри, співголова робочої групи CESAER з питань людських ресурсів і професор Вищого технічного інституту, підкреслив, що для того, щоб зупинити нинішній відтік європейських мізків, в першу чергу до США, необхідні узгоджені стратегії ЄС, спрямовані на залучення та ефективну циркуляцію мізків в Європі до 2035 року.
Зокрема, дані Євростату показують, що кількість дослідників в еквіваленті повної зайнятості (ЕПЗ) у Польщі, Швеції та Греції зросла більш ніж удвічі за період з 2012 по 2022 рік. Однак це збільшення кількості дослідників збігається з вибуховим відтоком мізків з Європи. Виклики залишаються: тимчасові контракти і невизначеність з фінансуванням перешкоджають довгостроковій кар’єрній стабільності.
Таня Бондарук, співголова робочої групи CESAER з питань людських ресурсів, декан і професор управління людськими ресурсами та технологій в Університеті Твенте, зазначила, що університети повинні впроваджувати інклюзивність і стимулювати інновації, щоб забезпечити процвітаюче академічне майбутнє, сприяючи створенню більш динамічного і справедливого дослідницького ландшафту в Європі.
За додатковою інформацією звертайтеся до Жюстін Мойнат, спеціаліста з питань інформації та комунікації CESAER, за адресою : justine.moynat@cesaer.org.
Джерело інформації: https://www.cesaer.org/news/research-careers-a-critical-choice-for-europe-1850/

