Гільдія Європейських науково-дослідних університетів підтримує дослідників, науковців та студентів, які постраждали від війни в Україні
Гільдія європейських науково-дослідних університетів – це університетська мережа, заснована у 2016 році з метою підвищення ролі академічних установ, їх дослідників та студентів. На даний момент вона включає 21 з найвидатніших європейських науково-дослідних університетів з 16 країн.
The Guild of European Research-Intensive Universities • Rue du Trône 98 • B-1050 Brussels
Phone +32 (0)2 2740 500 • office@the-guild.eu • www.the-guild.eu
Aarhus University • Babeș-Bolyai University • University of Bern • University of Bologna • Ghent University • University of Glasgow • University of Göttingen • University of Groningen • Jagiellonian University • King’s College London • University of Ljubljana • UCLouvain • University of Oslo • Université Paris Cité • Pompeu Fabra University • Radboud University • University of Tartu • University of Tübingen • Uppsala University • University of Vienna • University of Warwick
У відповідь на війну в Україні та прибуття студентів і співробітників до європейських університетів, Гільдія Європейських науково-дослідних університетів закликає Європейську комісію (ЄК) та керівництво Ради Європи продемонструвати солідарність і додаткову цінність спільного європейського підходу до кризи.
Університети Гільдії зараз надають конкретну підтримку, щоб дати можливість дослідникам, науковцям, співробітникам університетів і студентам продовжувати своє життя, роботу та кар’єру в міру своїх можливостей. Де це необхідно університети відміняють або змінюють положення, надаючи доступні стипендії та розробляючи різноманітні механізми підтримки (мовні курси, психологічна підтримка, можливості працевлаштування в університеті та за його межами тощо).
Гільдія вітає зобов’язання ЄК підтримувати подальшу участь України та українських організацій у Horizon Europe, а також захищати студентів з України, які навчаються в європейських університетах.
Ми закоикаємо політиків вжити негайних і довгострокових заходів, найкращим чином використовуючи національні інструменти та інструменти ЄС:
- Сприяння інтеграції персоналу та студентів у ВНЗ
Ми закликаємо уряди зробити все можливе, щоб сприяти інтеграції персоналу та студентів в університети вчасно та гнучко.
- Категорії студентів і співробітників
Надзвичайно важливо забезпечити, щоб усі положення стосувалися студентів та співробітників з України, а не лише громадян України. В Україні навчалося понад 76 000 іноземних студентів, а також співробітники неукраїнської національності. Їх потрібно захищати та вітати в європейських університетах, як і громадян України.
- Спрощення правил Erasmus+, щоб:
- Дозволити університетам мобілізувати невикористані кошти Erasmus+ 2019 та 2020 (де це можливо) для підтримки студентів з України, не очікуючи від них отримання кредитних балів. Студенти мають бути прийняті шляхом спрощеної процедури на розсуд приймаючого університету. Такі самі можливості мають бути надані академічному та адміністративному персоналу з максимальною гнучкістю.
- Розширити все поточне фінансування Erasmus+ для студентів з України на наступний навчальний рік, якщо цього бажають студенти. Існуючі міжінституційні угоди мають автоматично продовжуватися.
- Створити нові гранти Erasmus+ для студентів з України, що дозволить їм отримувати підтримку протягом одного року як студенти за обміном. Це гарантує, що студенти зможуть якомога легше продовжувати навчання, дозволяючи їм якомога швидше повернутися до рідних університетів.
- Вступні вимоги та внески
Університети намагаються бути настільки гнучкими, наскільки це можливо, призупиняючи студентські внески або відкладаючи їх. У багатьох випадках вони потребують підтримки національного уряду та додаткового фінансування, щоб зробити це на стабільній основі. Вони також, наскільки можуть, змінюють терміни прийому студентів на наступний 2022/23 навчальний рік. З цієї причини національні положення про процедури та терміни прийому слід призупинити або зробити гнучкими відповідно до потреб студентів з України.
- Гранти MSCA Hop-On
Hop-On Програма в рамках програми «Розширення участі» Horizon Europe, розроблена для включення дослідників із країн розширення, які не були частиною початкової заявки на фінансування, може використовуватися для дослідників з України в рамках MSCA (Marie Skłodowska-Curie Actions)
- Професії
Особливі проблеми залишаються при прийомі студентів, які навчаються для отримання професійних ступенів, напр. медичних. Тут найважче буде досягти гнучкості, але ми, тим не менш, закликаємо до максимально можливої гнучкості (і підтримки у наданні місць), оскільки ці професійні навички будуть найгостріше потрібні при відбудові України.
- Підтримка фінансування дослідників у зоні ризику
Гільдія виступає за мобілізацію додаткового фінансування для створення нових механізмів підтримки дослідників з України, які не можуть продовжувати дослідження вдома.
Вони мають бути достатньо швидкими та гнучкими, щоб врахувати незапланований та терміновий характер прибуття з України. Ми пропонуємо ряд заходів, які забезпечують різні етапи наукової кар’єри:
- Гнучке інституційне фінансування: Фінансування може бути розподілено між університетами безпосередньо або через національні агентства. Це дозволить установам запропонувати дослідникам, які знаходяться в групі ризику, і оцінити, яка підтримка їм потрібна. Через незапланований характер прибуття з України це фінансування може включати бюджетні статті, які зазвичай не є частиною фінансування досліджень, щоб допомогти їх установці та інтеграції, а також може включати проживання протягом перших кількох місяців або витрати на догляд за дитиною протягом 1-2 місяців тощо.
- Розширення критеріїв прийнятності на основі часу: гранти ERC Starting і Consolidator Awards та докторські стипендіати MSCA включають критерії прийнятності за кількістю років після завершення PhD. Схеми ERC і MSCA вже пропонують прийнятні критерії продовження (наприклад, відпустка по вагітності та пологах/по догляду за дитиною, тривала хвороба тощо). Ми пропонуємо всім дослідникам, які працюють в українських університетах, запропонувати продовження терміну, наприклад, на один рік.
- Створити екстрену схему стипендій: спеціальну програму стипендій для вчених, які не можуть проводити дослідження вдома, включаючи українських дослідників. Крім того, у Докторських мережах MSCA можуть бути створені додаткові місця для науковців із групи ризику.
- Використання Hop-On Facility, наданого для розширення участі: ми виступаємо за використання HopOn Facility в рамках Horizon Europe, призначеного для дослідників із країн розширення, які спочатку не були названі в заявках на дослідницькі гранти, для використання для дослідників, які раніше перебували в Україні для інтеграції в Проекти Horizon Europe
- Сім’ї та утриманці
До університетів Гільдії прибувають також деякі сім’ї студентів і співробітників, вони також потребують підтримки.
Джерело:
https://www.the-guild.eu/news/2022/the-guild-statement-on-ukraine-and-eu-support_21-march-2022.pdf