Проєкти про єдиний європейський ступінь освіти
31 січня комісар Марія Ґабріель разом із Люком Селсом, ректором KU Leuven, і Валері Глатіньї, міністром вищої освіти Федерації Валлонія-Брюссель, оголосили про запуск 10 пілотних проектів у рамках Європейської стратегії для університетів. Очікується, що ці річні проєкти розпочнуться навесні 2023 року.
Європейською Комісією розглядаються перспективи для полегшення видачі спільних дипломів, ступенів і сертифікатів у всьому Європейському просторі вищої освіти, способи подолання існуючих перешкод у транснаціональній співпраці та поширення універсальних критеріїв, пов’язаних із відповідними спільними програмами. Відповідно схвалені ініціативи об’єднань закладів вищої освіти (ЗВО), що запропонували проєкти, зосереджені на новому рівні співпраці закладів вищої освіти в процесі розробки визнання єдиного диплому Європейського ступеню.
Шість проєктів розглядатимуть, тестуватимуть і сприятимуть наданню спільного європейського диплому. Відповідно до рішення Комісії, це визнання має бути «додатковим сертифікатом до кваліфікації студентів, які закінчили спільні програми, що надається в контексті транснаціональної співпраці між декількома закладами вищої освіти», і надаватиметься на добровільній основі. А саме проєкти:
- ED-AFFICHE – «European Degree – Advancing, Facilitating and Fostering International Collaboration in Higher Education» – Європейський ступінь – просування, сприяння та розвиток міжнародного співробітництва у вищій освіті.
Спільна пропозиція шести європейських університетських альянсів (Una Europa, 4EU+, CHARM-EU, EC2U, EU-CONEXUS і Unite!), була обрана в конкурсі пропозицій для пілотування спільного визнання європейських дипломів. Річний проєкт координуватиме альянс Una Europa. В основу закладена ідея дозволити альянсам європейських ЗВО, а також національним і регіональним органам влади досліджувати, тестувати та сприяти видачі спільної відзнаки європейського ступеня на основі єдиних критеріїв. Ініціатива спрямована на пом’якшення перешкод у створенні спільних навчальних програм і присудженні спільних кваліфікацій. Проєкт націлений на всі ЗВО по всій Європі та сприятиме всім видам транснаціональної співпраці, стимулюючи відкритий діалог між членами консорціуму та іншими європейськими суб’єктами вищої освіти.
Заявники проекту ED-AFFICHE представляють різноманітний і потужний консорціум, який об’єднує загалом 51 ЗВО з 22 різних країн європейського континенту. Його підтримують 18 національних і регіональних міністерств, відповідальних за вищу освіту, а також ключові гравці у сфері вищої освіти, акредитації та забезпечення якості. Університети-учасники глибоко вкорінені у своїх екосистемах, мають давні традиції міжнародної співпраці та значний досвід у розробці спільних програм. Разом ці ЗВО представляють студентську та викладацьку спільноту, яка налічує майже 2 мільйони осіб. Ця спільнота студентів, фахівців та викладачів буде активно залучатися до участі у заходах проєкту.
Консорціум університетів ED-AFFICHE складають:
- FUNDACION UNIVERSIDAD CATOLICA DE VALENCIA SAN VICENTE MARTIR (ES);
- KATHOLIEKE UNIVERSITEIT LEUVEN (BE)
- KUNGLIGA TEKNISKA HOEGSKOLAN (SE)
- UNIVERSITA DEGLI STUDI DI PAVIA (IT)
- UNIVERSITAT DE BARCELONA ES UNIVERZITA KARLOVA (CZ)
Докладніше про проєкт https://4euplus.eu/4EU-12.html?news=17669
- EDLab European Degree Label institutional laboratory – Інституційна лабораторія визнання Європейського диплому, що прагне запропонувати багаторівневий мультикультурний підхід для сприяння діалогу та співпраці між університетами, національними органами влади та агентствами із забезпечення якості, щоб усунути такі перешкоди, як різні процедури забезпечення якості, складні бюрократичні процедури та суперечливе національне законодавство.
Консорціум зосередиться на чотирьох основних країнах і одному регіоні – Франції, Італії, Португалії, Іспанії та Франрес – і займатиметься трьома важливими аспектами Європейського конкурсу – мапуванням і класифікацією існуючих спільних програм, дослідженням того, як спільні програми та визнання підвищують глобальну привабливість Єдиного освітнього простору (EEA) та співпрацею з Європейською комісією для розробки пілотної версії визнання.
Повноправними партнерами консорціуму EDLab є університети з чотирьох країн та одного регіону-учасника, що також є членами наступних Європейських альянсів університетів: Arqus, ENLIGHT, EUTOPIA та SEA-EU.
Консорціум університетів EDLab складають:
- CY CERGY PARIS UNIVERSITE (FR)
- UNIVERSIDAD DE CADIZ (ES)
- UNIVERSIDAD DE GRANADA (ES)
- UNIVERSIDAD POMPEU FABRA (ES)
- UNIVERSIDADE DO ALGARVE (PT)
- UNIVERSIDADE DO MINHO (PT)
- UNIVERSIDADE NOVA DE LISBOA (PT)
- UNIVERSITA CA’ FOSCARI VENEZIA (IT)
- UNIVERSITA DEGLI STUDI DI NAPOLI PARTHENOPE (IT)
- UNIVERSITA DEGLI STUDI DI PADOVA (IT)
- UNIVERSITE DE BRETAGNE OCCIDENTALE (FR)
- UNIVERSITE LYON 1 CLAUDE BERNARD (FR)
- UNIVERSITEIT GENT (BE)
Докладніше про проєкт https://eutopia-university.eu/english-version/news/press-releases/press-release-european-university-alliances-unite-for-a-joint-certification-with-edlab
- ETIKETA – визнання дипломів FilmEU є одним із шести проєктів, що були схвалені для розвитку отримання спільного ступеня. Учасники проєкту ETIKETA мають намір розробити та протестувати транснаціональні інструменти, що дозволять створити європейський сертифікат диплома після закінчення транснаціональної програми вищої освіти.
Проєкт спирається на досвід проекту FilmEU, а спільні програми здобуття ступеня включатимуть існуючі магістерські програми Erasmus Mundus DocNomads і Re:Anima. Гарним прикладом є спільна бакалаврська програма з європейських студій. Таке навчання зараз пропонують лише чотири заклади, тоді як їх може бути одинадцять. Має бути можливість усунути юридичні та практичні перешкоди, що заважають співробітництву, адже ЗВО хочуть співпрацювати на міжнародному рівні.
Завдяки проєкту учасники приєднуються до європейського консорціуму з шести альянсів, до якого залучено понад 50 закладів вищої освіти. Це створює спільноту з майже двох мільйонів співробітників і студентів з 22 країн.
Консорціум університетів ETIKETA складають:
- AALTO KORKEAKOULUSAATIO SR (FI)
- DUN LAOGHAIRE INSTITUTE OF ART, DESIGN & TECHNOLOGY (IE)
- EDUCATION AND YOUTH BOARD, including HAKA (the Estonian Quality Agency for Education) (EE)
- FilmEU Association (BE)
- LUCA SCHOOL OF ARTS (BE)
- COFAC COOPERATIVA DE FORMACAO E ANIMACAO CULTURAL CRL (Lusofona University) (PT)
- MINISTERIO DA EDUCACAO E CIENCIA (Ministry of Education and Science) (PT)
- NEDERLANDS-VLAAMSE ACCREDITATIE ORGANISATIE (Accreditation Organisation of the Netherlands and Flanders – NVAO) (NL)
- STICHTING EQ-ARTS – ENHANCING QUALITY IN THE ARTS (NL)
- TALLINN UNIVERSITY (EE)
- UDARAS NA HEIREANN UM CHAILIOCHTAIAGUS DEARBHU CAILIOCHTA (Qualifications and Quality Assurance Authority of Ireland) (IE).
Докладінше про проєкт https://cicant.ulusofona.pt/agenda-news/news-events/830-lusofona-university-cicant-wins-call-for-the-development-of-a-joint-european-degree-label
- Проєкт FOCI (Future-proof Criteria for Innovative European Education) – перспективні критерії інноваційної європейської освіти, що об’єднує ЗВО – членів альянсів ECIU, YUFE та EPICUR – був обраний Європейською комісією в рамках програми Erasmus+ для вивчення та пілотування можливих критеріїв, покладених в основу майбутнього європейського ступеня.
Разом з двома іншими європейськими альянсами університетів, EPICUR Alliance очолить пілотний проєкт для формування майбутнього європейського ступеня та пілотування інноваційного підходу за підтримки Європейської Комісії. Проєкт триватиме з березня 2023 по березень 2024 і сприятиме тісному партнерству Альянсів та співпраці з різними зацікавленими сторонами вищої освіти, разом зі студентами, представниками ринку праці, національних органів влади та агентств із забезпечення якості (з усіх країн, у яких розташовані університети-партнери). Щоб отримати конкретні докази доданої цінності європейського ступеня, проєкт FOCI до своїх ключових заходів додає пілотне впровадження критеріїв присвоєння європейського ступеня в контексті набору спільних програм та інших освітніх моделей, наданих трьома Альянсами.
Консорціум університетів FOCI складають:
- ARISTOTELIO PANEPISTIMIO THESSALONIKIS (EL) (учасник EPICUR);
- KAUNO TECHNOLOGIJOS UNIVERSITETAS (LT) (учасник ECIU);
- POLITECHNIKA LODZKA (PL) (учасник ECIU);
- SVEUCILISTE U RIJECI (HR) (учасник YUFE);
- UNIVERSITE DE STRASBOURG (FR) (учасник EPICUR);
- UNIVERSITEIT ANTWERPEN (BE) (учасник YUFE);
- UNIVERSITEIT MAASTRICHT (NL) (учасник YUFE);
- UNIVERSITEIT VAN AMSTERDAM (NL) (учасник EPICUR).
Докладніше про проєкт https://epicur.education/shaping-the-future-european-degree-with-two-other-alliances/
- JEDI: Joint European Degree label in engIneering – спільний європейський диплом з інженерії – на шляху до європейської структури інженерної освіти. Це ще один пілотний проєкт європейського диплому.
До нього входять, серед інших ЗВО, кілька членів асоціації CESAER: Будапештський університет технологій та економіки; Технологічний університет Чалмерса; Стамбульський технічний університет; Ризький технічний університет; Політехнічний університет Валенсії; Політехнічний університет Мадрида; Політехнічний університет Бухареста.
Консорціум університетів JEDI складають:
- BUDAPESTI MUSZAKI ES GAZDASAGTUDOMANYI EGYETEM (HU);
- CHALMERS TEKNISKA HOGSKOLA AB (SE);
- ECOLE NATIONALE DES PONTS ET CHAUSSEES (FR);
- HOCHSCHULE DARMSTADT (UNIVERSITY OF APPLIED SCIENCES H-DA) (DE);
- ISTANBUL TEKNIK UNIVERSITESI (TR);
- RIGAS TEHNISKA UNIVERSITATE (LV);
- TECHNICAL UNIVERSITY OF SOFIA (BG);
- TECHNOLOGICAL UNIVERSITY DUBLIN (IE);
- TECHNOLOGIKO PANEPISTIMIO KYPROU (CY);
- UNIVERSIDAD POLITECNICA DE CARTAGENA (ES);
- UNIVERSIDAD POLITECNICA DE MADRID (ES);
- UNIVERSITAT POLITECNICA DE VALENCIA (ES);
- UNIVERSITATEA POLITEHNICA DIN BUCURESTI (RO);
- UNIVERSITATEA TEHNICA CLUJ-NAPOCA (RO);
- UNIVERSITE DE TECHNOLOGIE DE TROYES (FR);
- UNIVERSITE PARIS SCIENCES ET LETTRES (FR).
Докладніше про проєкт: https://www.cesaer.org/news/ten-new-pilot-projects-to-advance-the-european-strategy-for-universities-1391/
- SMARTT: Screening, mapping, analyzing, recommending, transferring and transforming HE international programmes – Скринінг, мапування, аналіз, рекомендації, передача та трансформація міжнародних програм у сфері вищої освіти програми.
Для всіх установ альянсу CIVIS та за участю додаткових афілійованих членів і соціальних партнерів цей проєкт – ще один крок до розробки та створення загальних європейських дипломів, які охоплюватимуть держави-члени ЄС і заохочуватимуть студентську мобільність та посилять інституційну співпрацю. Визнання спільних ступенів як європейських (визнання спільного європейського ступеня) відображатиме навички та знання, набуті студентами, які відвідували спільну програму в кількох навчальних закладах, у кількох країнах і різними мовами.
Протягом року в межах проєкту SMARTT будуть розглянуті конкретні кроки та подані пропозиції щодо спільного Європейського ступіню у контексті альянсу, який має бути гармонізований із поточними практиками та законодавством у сфері вищої освіти як в цілому в ЄС, так і в окремих державах-членах даного проєкту.
Консорціум університетів SMARTT складають:
- EBERHARD KARLS UNIVERSITAET TUEBINGEN (DE);
- ETHNIKO KAI KAPODISTRIAKO PANEPISTIMIO ATHINON (EL);
- PARIS-LODRON-UNIVERSITAT SALZBURG (AT);
- STOCKHOLMS UNIVERSITET (SE);
- UNIVERSIDAD AUTONOMA DE MADRID (ES);
- UNIVERSITA DEGLI STUDI DI ROMA LA SAPIENZA (IT);
- UNIVERSITATEA DIN BUCURESTI (RO);
- UNIVERSITE D’AIX MARSEILLE (FR);
- UNIVERSITE LIBRE DE BRUXELLES (BE).
Докладніше про проєкт: https://hub.uoa.gr/approval-of-the-smart%CF%84-proposal-by-the-european-commission-with-the-participation-of-nkua/
Кожен обраний пілотний проект може отримати бюджет до 200 000 євро (80% бюджету) від програми Erasmus+.
Заклади вищої освіти з 21 європейського університетського альянсу (4EU+, Arqus, CHARM-EU, CIVIS, EC2U, ECIU, EELISA, ENHANCE, ENLIGHT, EPICUR, EU-CONEXUS, EUt+, EUTOPIA, EUTOPIA, Film-EU, NEUROTECH EU, SEA-EU, UNA Europa, UNITA, Unite!, YUFE) беруть участь у дослідженні спільного визнання європейського диплому.
Загалом відібрані проєкти об’єднують 100 повноправних партнерів з усієї Європи, серед яких 90 закладів вищої освіти. До них приєднуються близько 190 асоційованих партнерів, серед яких всі країни-члени ЄС, Норвегія, Туреччина, Швейцарія та Велика Британія.
До проєктів як повноправні або асоційовані партнери, щоб працювати пліч-о-пліч зі ЗВО над підвищенням ефективності європейської співпраці у сфері вищої освіти, долучилися 17 міністерств з 16 країн (BE-Fl, CH, CY, CZ, DE, EL, ES, FI, FR, HR, IT, LT, NL, PL, PT, RO), а також 22 агентства з акредитації та забезпечення якості з 17 країн (BE-Fl, AT, CH, CY, DK, EE, EL, ES, FR, HR, HU, IE, IT, LT, NL, PT, RO).
Кілька проєктів також мають студентські профспілки серед своїх асоційованих партнерів.
Крім описаної ініціативи з визнання Європейського спільного ступеня, Комісія вважає перспективними ще три інші провідні ініціативи «Європейської стратегії для університетів», спрямовані на посилення спільного виміру освіти та досліджень, що є «ключовою віхою для досягнення Європейського освітнього простору», як підкреслено Комісар Габріель:
- Ініціатива Європейських університетів;
- правовий статус для альянсів закладів вищої освіти згідно з прес-релізом, натхненний правовим підходом Консорціумів європейської дослідницької інфраструктури (ERIC). ЗВО з 3 європейських альянсів європейських університетів (ECIU, EUt+, UNITA) вивчатимуть можливість отримання європейського правового статусу для свого альянсу на додаток до UniGR (Університет Великого регіону).
- широке використання Європейського студентського квитка.
Про результати конкурсу серед проєктів з розробки визнання спільного європейського диплому та правовий статус для альянсів європейських університетів йшлося в офіційному прес-релізі Європейської комісії, оприлюдненому 31 січня 2023 року, https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/IP_23_422