Ініціатива ЄС «Європейський університет»
03 липня 2023 року Європейська Комісія оголосила результати конкурсу Erasmus+ на 2023 рік для ініціативи Європейських університетів, що надає підтримку альянсам закладів вищої освіти (ЗВО). Ці альянси Європейських університетів об’єднують нове покоління європейців, які мають змогу навчатися та працювати в різних європейських країнах, різними мовами, у різних секторах та академічних дисциплінах. Завдяки цим альянсам студенти можуть отримати ступінь, поєднуючи навчання в кількох європейських країнах, що сприяє міжнародній конкурентоспроможності ЗВО Європи.
З цьогорічними результатами, додавши сім нових альянсів європейських університетів, загальна кількість складає 50 альянсів і складається з понад 430 ЗВО у 35 країнах. До них входять усі країни-члени ЄС, а також Ісландія, Норвегія, Албанія, Боснія та Герцеговина, Чорногорія, Північна Македонія, Сербія та Туреччина.
З рекордним загальним бюджетом у 402,2 мільйона євро від програми Erasmus+ для цього конкурсу кожен альянс отримує бюджет до 14,4 мільйона євро на чотири роки.
Наступні кроки передбачають, що восени 2023 року ЄвроКомісія оголосить наступний конкурс пропозицій Erasmus+ з метою досягнення мети європейської стратегії для університетів щодо розширення до 60 альянсів європейських університетів із понад 500 університетами до середини 2024 року.
Університетські альянси можуть залучати ЗВО з країн Болонського процесу як асоційованих партнерів. У рамках конкурсу на 2023 рік до альянсів приєдналися близько 30 вищих навчальних закладів України.
Європейський Союз співпрацює з ЗВО та державами-членами ЄС, щоб підтримати та дати можливість сектору вищої освіти адаптуватися до мінливих умов, процвітати та сприяти стійкості та відновленню Європи. «Європейські університети» — це транснаціональні альянси, які прокладуть шлях до університетів майбутнього, пропагуючи європейські цінності та ідентичність і революціонізуючи якість і конкурентоспроможність європейської вищої освіти.
Європейська стратегія для університетів пропонує зосередитися на досягненні чотирьох ключових цілей:
- Посилення європейського виміру у вищій освіті та дослідженнях
Реалізація низки флагманських ініціатив, що мають на меті стати вираженням європейського підходу з відповідною фінансовою підтримкою, щоб допомогти університетам налагоджувати мости та вивести транснаціональну співпрацю на новий рівень.
- Підтримка університетів як маяків європейського способу життя
Підтримка університетів, щоб вони надавали якісні та відповідні перспективні навички, сприяли розмаїттю та інклюзії, просували та захищали демократичні практики, основні права та академічні цінності.
- Розширення можливостей університетів як суб’єктів змін у подвійному переході до «зелених» і цифрових технологій
Підтримка повної участі університетів у розгортанні зелених і цифрових переходів. ЄС задовольнить свої амбіції щодо набуття більшою кількістю молодих людей і тих, хто навчається впродовж усього життя, цифровими навичками та вміннями для «зеленого» переходу або розробки екологічних рішень через технологічні та соціальні інновації, лише якщо сектор вищої освіти продовжить свою роботу.
- Зміцнення університетів як рушіїв глобальної ролі та лідерства Європи
Завдяки поглибленню міжнародної співпраці в Європі та за її межами, підтримка університетів в їх прагненні стати орієнтовними назовні та конкурентоспроможнішими на глобальній арені. Це, у свою чергу, допоможе підвищити привабливість Європи не лише як місця навчання, але й як привабливого глобального партнера для співпраці в освіті, дослідженнях та інноваціях.
30 університетів з України вже працюють в Європейських альянсах університетів. КПІ ім. Ігоря Сікорського є учасником декількох Європейських альянсів університетів: https://icd.kpi.ua/?page_id=6693 .
Запрошуємо до розвитку освітньої та наукової співпраці з міжнародними колегами!