Асоціація CESAER: “Формувати промислову політику та стійку конкурентоспроможність за допомогою передової науки та технологій”
Провідні науково-технічні університети Європи, об’єднані в CESAER, 16 травня 2024 р. опублікували свою позицію “Конкурентоспроможність, реіндустріалізація та стратегічна автономія через лідерство в науці та технологіях”.
У цій позиції CESAER закликає зосередитися на стратегіях, спрямованих на просування лідерства в науці і технологіях шляхом:
- Використання сильних сторін членів CESAER через досконалість та лідерство в науці та технологіях: підкреслення досконалості та лідерства в науці та технологіях для зміцнення позиції Європи як глобального лідера.
- Виховання дослідницьких та інноваційних талантів для сталого науково-технічного лідерства в Європі: надання пріоритету створенню високоякісних робочих місць та різноманітних кар’єрних шляхів для залучення та збереження найкращих дослідницьких та інноваційних талантів.
- Посилення конкурентних позицій Європи в галузі науки і технологій за допомогою сприятливих рамкових умов: зміцнення сприятливих базових умов для досліджень та інновацій з метою посилення конкурентних позицій Європи.
- Реалізація п’ятої свободи* для того, щоб Європа могла взяти на себе провідну роль у світі в галузі науки і технологій, зміцнюючи таким чином стратегічну автономію: виступати за вільний рух дослідників, наукових знань і технологій для забезпечення стратегічної автономії Європи.
- Вивчення можливості створення Європейської дослідницької ради з питань конкурентоспроможності, зосередженої на прискореному розвитку нових технологій і пов’язаних з ними талантів: визначення та впровадження конкретних інструментів фінансування для сприяння трансформаційним дослідженням, які підтримають прискорений розвиток нових технологій і пов’язаних з ними талантів у галузі науки і технологій, тим самим зміцнюючи глобальну конкурентоспроможність Європи.
“У нинішньому динамічному глобальному ландшафті стратегічне позиціонування європейських науково-технічних університетів має першорядне значення. Майбутнє процвітання Європи залежить від нашої здатності використовувати передові науку і технології для вирішення глобальних проблем і використання нових можливостей. Завдяки своєму прагненню до досконалості в галузі досліджень, освіти та інновацій, університети-члени CESAER активно формують порядок денний європейської промислової політики. Горизонт Європа відіграє важливу роль у створенні передумов для спільних досягнень у сфері передової науки і технологій. Оскільки ми виступаємо за майбутнє європейської промислової політики, важливо, щоб наступна рамкова програма спиралася на ці основи шляхом проведення відмінних досліджень, гарантуючи, що Європа залишиться в авангарді інновацій та конкурентоспроможності”. — Орла Філі (Президент CESAER та Президент Університетського коледжу Дубліна)
“Європа повинна усвідомити важливість залучення, освіти та утримання талантів для своєї стійкості та конкурентоспроможності. В умовах глобальної напруженості співпраця з міжнародними партнерами має вирішальне значення для наукового прогресу. Наші університети відіграють у цьому ключову роль, забезпечуючи лідерство Європи та захищаючи наші інтереси. Підтримка довготривалої співпраці та автономії є ключовим фактором. Ми повинні збалансувати короткострокові цілі з довгостроковою конкурентоспроможністю, щоб зберегти наше лідерство в науці і технологіях”. — Тім Бедфорд (віце-президент CESAER і заступник директора з досліджень та інновацій Університету Стратклайда)
“… надзвичайно важливо, з одного боку, щоб науково-технічні університети підкреслювали свою унікальну роль у формуванні європейської промислової політики та підвищенні конкурентоспроможності. Зрештою, університети слугують центрами передових досліджень, інновацій та освіти високого рівня, виховуючи наступне покоління наукових та промислових лідерів. З іншого боку, вкрай важливо, щоб їхня життєво важлива роль була визнана у підвищенні цінності знань та стимулюванні інновацій у ключових секторах, включаючи високі технології та проривні технології”. — Рік Ван де Валле (посланник CESAER під час головування Бельгії в Раді ЄС та ректор Гентського університету)
* “П’ята свобода” визначається як свобода пересування науково-дослідницької діяльності, наукових знань і технологій, сприяючи стратегічній автономії Європи в цих сферах. Це означає підтримку вільного обміну ідеями, результатами досліджень та інноваціями між країнами Європейського Союзу, що сприятиме зміцненню позицій Європи у світі в галузі науки та технологій.
Джерело: https://www.cesaer.org/